Code: SLHPR33RS D2-231
Not available outside of the UK & Ireland.
Application
A 33 mm diameter sterile syringe filter with a 0.45 µm pore size hydrophilic Polyethersulfone (PES) membrane. Comes in a pack of 50
Sterilization of ti...
 Read more
Your Price
Application
Sterilization of tissue culture media, protein solutions or aqueous solutionsLow Protein Binding
Features and Benefits
General description
Legal Information
Millex is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany
MF-Millipore is a registered trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany
Other Notes
colorgreen
descriptionFemale Luer-Lok/Male Luer slip
featurehydrophilic
filter diam.33 mm
H27 mm
manufacturer/tradenameMillipore SLHPR33RS
materialpolyethersulfone membrane
packagingpk of 50
parameter100 mL sample volume, 45 °C max. temp., 10 bar max. inlet pressure at 145 psi, 100 mL (Process Volume)